ΥΚΕΕ3. Εικαστικό εργαστήριο (live art, internet art, εγκαταστάσεις)

Διδακτικό Προσωπικό

Ηλεκτρονική Διάθεση Μαθήματος

Περιεχόμενο Μαθήματος

Το εργαστήριο, μέσα από την συνεχή καλλιτεχνική πρακτική έρευνα, στοχεύει στην λύση προβλημάτων σε σχέση με το υλικό, την έννοια και την σύγχρονη εικαστική μεθοδολογία.

Δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στον πειραματισμό και την εξερεύνηση των μέσων, των υλικών, της διαδικασίας παραγωγής και των ιδεών. Project και διδασκαλία για την «Live Art» και την «Internet Art». Έρευνα πάνω σε μεθόδους συλλογής πληροφοριών όπως η δημιουργία αρχείων, η χρήση του διαδικτύου κτλ., με σκοπό την θεωρητική τεκμηρίωση και ανάπτυξη της εικαστικής πρότασης του φοιτητή/τριας.

Παράλληλα ξεκινάει η εποπτευόμενη ερευνητική καλλιτεχνική διαδικασία για την παραγωγή έργου της πτυχιακής εργασίας.

Πραγματοποιούνται εισηγήσεις, συζητήσεις, γίνονται παρουσιάσεις και ανάλυση έργων σύγχρονων καλλιτεχνών, καθώς και προβολές ντοκιμαντέρ, συνεντεύξεων κτλ. Προτείνεται βιβλιογραφία από τους/τις διδάσκοντες/ουσες.

Δίνεται έμφαση στην τόσο στην αυτόνομη όσο και στην συνεργατική παραγωγή καλλιτεχνικού έργου. Οι φοιτητές/τριες παρουσιάζουν την εξέλιξη των εργασιών τους ανά τακτά χρονικά διαστήματα και προκαλούνται συζητήσεις πάνω σε αυτές.

Μαθησιακά Αποτελέσματα

Οι φοιτητές/τριες, με την ολοκλήρωση του μαθήματος, αναμένεται:

• Να αποκτήσουν περαιτέρω ικανότητες ανάπτυξης και αξιολόγησης των διαδικασιών της καλλιτεχνικής πρακτικής.
  • Να αποκτήσουν δεξιότητες ανεξάρτητης έρευνας τις οποίες θα αξιοποιούν αποτελεσματικά.
  • Να αποκτήσουν τις απαιτούμενες επαγγελματικές ικανότητες για την ατομική δημιουργική πρακτική.
  • Να αναπτύξουν περαιτέρω στρατηγικές και να αξιοποιούν την εμπειρία, την φαντασία και την δημιουργικότητα με την κατάλληλη επιλογή μέσου.
  • Να αναπτύξουν τα προσωπικά τους κριτήρια αξιολόγησης και εξέλιξης του καλλιτεχνικού έργου.
  • Να έχουν την ικανότητα να θέτουν ερωτήματα και να τοποθετούν σε εννοιολογικό πλαίσιο το προσωπικό τους έργο όσο και το έργο άλλων.
  • Να εκφράζουν με σαφήνεια τις θέσεις τους στα πεδία της τέχνης και του πολιτισμού.
  • Να δημιουργούν, να υποστηρίζουν, να διαχειρίζονται και να παρουσιάζουν το καλλιτεχνικό τους έργο σε επαγγελματικό επίπεδο.
  • Να έχουν την ικανότητα να διατυπώνουν με καθαρότητα τις προθέσεις, τα νοήματα και τις έννοιες του έργου τους σε εξειδικευμένο και μη εξειδικευμένο κοινό.
  • Να μπορούν να εξετάζουν και να αξιολογούν σωστά τις διαθέσιμες κατευθύνσεις για την εξέλιξή τους.
  • Να έχουν την δυνατότητα να παρουσιάζουν το προσωπικό καλλιτεχνικό έργο στην δημόσια σφαίρα.
  • Να καλλιεργήσουν κριτική αντίληψη των σύγχρονων εξελίξεων, συλλέγοντας πληροφορίες από την πρώτη γραμμή των πεδίων μάθησης.
  • Να επιδεικνύουν μια σειρά δεξιοτήτων, τεχνικών και εξειδικευμένης έρευνας, υψηλού επιπέδου.
  • Να διαπραγματεύονται, να επιχειρηματολογούν και να αλληλεπιδρούν αποτελεσματικά σε ομαδικό επίπεδο για την εκκίνηση δραστηριότητας.
  • Να προβλέπουν και να προσαρμόζονται σε διαφορετικά πλαίσια και στις διαφορετικές συνθήκες της δημόσιας σφαίρας.
  • Να αυτο-αξιολογούνται και να είναι υπεύθυνοι για την συνεχή ακαδημαϊκή και επαγγελματική τους ανάπτυξη.