ΥΘΦΑΕΤ1. Φιλοσοφία, αισθητική και ερμηνεία της τέχνης

Διδακτικό Προσωπικό

Ηλεκτρονική Διάθεση Μαθήματος

Περιεχόμενο Μαθήματος

Στο πλαίσιο του μαθήματος εξετάζεται πώς διαμορφώθηκε και αναπτύχθηκε η έννοια της Αισθητικής και της Φιλοσοφίας της Τέχνης, από την κλασική Αρχαιότητα μέχρι τις μέρες μας. Με κεντρικό άξονα τις αισθητικές θεωρίες των Πλάτωνα, Αριστοτέλη, Καντ και Χέγκελ, επιχειρείται να εντοπιστούν τα θεωρητικά προβλήματα που προκύπτουν ως προς τη φιλοσοφική ανάλυση της τέχνης σε μια ιστορική προοπτική. Επίσης, μελετώνται οι σύγχρονες θεωρίες περί τέχνης (Φουκώ, Ντελέζ, Μπαντιού, Ρανσιέρ, μεταξύ άλλων). Έμφαση δίνεται στην ανάγνωση των πρωτότυπων κειμένων και σχετικών σημαντικών μελετών από τη δευτερογενή βιβλιογραφία. Οι μεταπτυχιακοί/ές φοιτητές/τριες καλούνται να παρουσιάσουν προφορικά ένα θέμα και κατόπιν να συντάξουν την τελική εργασία τους για το μάθημα.

Μαθησιακά Αποτελέσματα

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος, οι φοιτητές/τριες θα μπορούν να:

• Γνωρίζουν πλήρως τις έννοιες Αισθητική και Φιλοσοφία της Τέχνης
  • Αναγνωρίζουν τις διάφορες αισθητικές θεωρίες
  • Συγκρίνουν τις αρχαίες, νεότερες και σύγχρονες θεωρίες περί Τέχνης
  • Εφαρμόζουν τα θεωρητικά μοντέλα σε συγκεκριμένες περιπτώσεις καλλιτεχνικής δημιουργίας